Každý z nás veľmi dobre vie, čo to podprsenka je, a načo slúži. Je teda súčasťou ženského odevu, konkrétne spodnej bielizne. Slúži na zahalenie, spevnenie a vytvarovanie pŕs, teda je oporou a pomocou hlavne pre ženy s veľkými prsiami. Predchodcom podprseniek boli korzety, ktoré boli rozšírené hlavne v devätnástom storočí. Za pravú vynálezkyňu modernej podprsenky je však považovaná Marie Phelps Jacobová z Ameriky.

podprsenka

V dnešnej dobe sa však nosenie a používanie podprseniek začína znižovať. Či už len kvôli tomu, že pre každú ženu je veľmi náročné si vybrať správnu veľkosť, či už kvôli nesymetrickým prsiam alebo obvodu chrbta. Poznáme na to však aj niekoľko dôležitých zdravotných dôvodov.
Niekoľko nedávnych výskumov potvrdilo, že nosenie podprsenky spôsobuje rýchlejšie ochabovanie pŕs. Keďže im poskytujeme oporu, toto tkanivo ochabuje rýchlejšie ako keby bolo bez nej. Takže nosenie bez nej spraví naše prsia pevnejšie a tvarovo krajšie.
Pri nesprávnom výbere podprsenky môžeme privolať nášmu telu nepríjemný pocit a bolesti, či už chrbta, ramien od ramienok alebo pŕs pri menšej veľkosti košíkov, aká by bola potrebná.
Je ešte aj množstvo teórií, ktoré hovoria o tom, že nosenie podprseniek bráni prietoku lymfy, čo môže viesť až k ochoreniu, rakovine prsníka. Tieto teórie však nie sú úplne potvrdené. Existuje však aj štatistika, ktorá tvrdí, že rakovinou prsníka trpí hlavne skupina žien, ktorá podprsenku nosí, a u tej, ktorá ju nenosí, sa vyskytuje omnoho menej.

spodní prádlo

Takže je len na vás, či budete nosiť podprsenku alebo nie. Nemusíte znížiť používanie podprsenky na minimum. Stačí ísť na to pekne postupne a stanoviť si zozačiatku jeden deň, kedy si ju neoblečiete. Najprv to pre vás možno bude nekomfortné, no po určitom čase sa vám to určite zapáči. Znížite tak vznik rakoviny, nebudete si deformovať prsia a v neposlednom rade si zlepšíte aj cirkuláciu krvi v tele.
Je to len na vás!