Prečo si vyrobiť zubnú pastu doma?
Mnohé zubné pasty obsahujú umelé farby, farbivá alebo syntetické príchute. Okrem klasických pást existuje aj niekoľko dobrých prírodných zubných pást, ale pri pohľade na ingrediencie si môžete všimnúť, že by ste si mohli vyrobiť podobnú zubnú pastu aj doma a nemusíte vyhadzovať zbytočne peniaze na nákup drahších bio pást. Ako na to?

soda

Peroxid vodíka a sóda na pečenie
Sóda na pečenie a peroxid vodíka patria k najstarším prostriedkom na bielenie zubov v domácnostiach. Ľudia objavili skutočné výsledky oplachovania zriedeným peroxidom vodíka počas niekoľkých sekúnd.
Postup: Jednoducho skombinujte asi dve polievkové lyžice peroxidu vodíka s jednou lyžicou jedlej sódy. Rozmiešajte ich spolu až do pasty a bežným spôsobom si vyčistite zuby. Nechajte pastu asi minútu pôsobiť a potom opláchnite.

kokosový olej

Jahodová pasta
Jahody obsahujú kyselinu jablčnú, ktorá je skvelá na rozpustenie kávy, červeného vína a čajových škvŕn na zuboch.
Postup:Rozdrvte jeden kus jahody. Postupne pridajte jednu lyžicu jedlej sódy (alebo viac), aby ste získali hustú pastu. Pre tento typ pasty použite mäkkú zubnú kefku. Nechajte päť minút pôsobiť a potom ústa vypláchnite.

Pasta z kokosového oleja
Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, ktoré sa rozkladajú na enzýmy podporujúce bielenie zubov, keď prichádzajú do kontaktu s ľudskými slinami. Kombinácia vlastných slín s týmito mastnými kyselinami vytvára molekulu kyslíka, ktorá sa viaže na škvrny na zuboch. Tento oxidovaný voľný radikál vytvára chemickú reakciu, ktorá odstraňuje škvrny po čistení a opláchnutí.

jahoda

Postup:Do misky pridajte dve polievkové lyžice kokosového oleja, dve lyžice sódy na pečenie a 10 kvapiek oleja z mäty piepornej (voliteľne). Dobre premiešajte, aby ste vytvorili hustú pastu. Pastu naneste na mäkkú zubnú kefku a nechajte zmes pôsobiť na zuboch po dobu piatich minút. Potom zuby umyte s kefkou ako obvykle, vykloktajte a opláchnite.