Sadni, ľahni, ku mne a zostaň sú štyri základné povely, ktoré by mal ovládať každý jeden pes. Uľahčí to život nie len vám, ale aj jemu samotnému. Výcvik musí začať hneď po tom, ako si šteniatko, alebo mladého psa privediete domov. Vo všetkom, čo chcete svojho psa naučiť musíte byť taktiež totálne dôsledný ak zvládnete tieto základy môžete pokračovať aj s komplikovanejším výcvikom a povelmi.

výcvik
 
Pred výcvikom by ste si mali najprv osvojiť niekoľko základných pravidiel.
 

  1. Na každý úkon, ktorý chcete psa naučiť, si vopred zvoľte jeden povel. Ten v budúcnosti nikdy nemeňte. Pri poveloch ako sadni, ľahni a zostaň väčšinou tento problém nenastáva. Horšie je to s privolaním. Ľudia si často neuvedomujú, že slová „ku mne“ a „poď sem“, pre psa znejú absolútne odlišne.
  2. Celý výcvik, by mal byť pre vášho psa hrou. Ak sa bude pri ňom nudiť, alebo budete negatívni, pes sa síce povely časom naučí, avšak nie je to ani vhodný spôsob, pretože nevplýva dobre na psychiku zvieraťa a taktiež vám to potrvá dlhšie. Ak ho budete nové veci učiť cez hru, celý proces sa výrazne urýchli a navyše si pri ňom upevníte aj svoj vzájomný vzťah.
  3. Jeden povel opakujte vždy len raz. Uveďme si to na príkladne úkonu sadni. Psovi poviete povel „sadni“ a pes si samozrejme na prvý krát nesadne. Môžete použiť jemné zatlačenie zadku smerom dole, alebo iné techniky. Ak to však nepôjde, zoberte loptičku a chvíľku so psom aportujte. Ak totiž pes nevykoná to čo od neho chcete hneď po vami vyslovenom povele a vy tento povel začnete dokola opakovať, pes sa časom naučí, že znamenie na to aby si sadol nie je „sadni“, ale „sadni, sadni, sadni, sadni“.

běh

  1. Psa musíme za všetko odmeňovať. Ak počúvne, okamžite ho odmeníme. Dôležité je taktiež zistiť, čo má váš pes rád. Pre niektorých je najväčšou odmenou žrádlo, pre iných zas hračka. Nech pes počúvne, alebo sa naučí čokoľvek nové, vždy sa musíte z jeho úspechu tešiť. Nehovoríme však o tom, že svojej priateľke pri večeri porozprávate o tom, aký bol váš zverenec šikovný. Tešiť sa musíte v danom momente a hlavne tak aby to pes videl. To znamená, že ho hladkáme, smejeme sa a vyšším tónom hlasu ho chválime.
  2. Pred tým ako budete psa učiť rôzne povely, sa najprv musí naučiť hrať. Keď si myslíte, že všetky šteňatá sa hrajú, tak to nie je pravda. Ak sa narodili do málo podnetného prostredia, slovo hra, je pre nich cudzie. Preto sa so psom hrajte cielene, vždy keď sa to dá. Uľahčí vám to celý proces výcviku.