Americkí predstavitelia tvrdia, že podľa správy od Wall Street Journal Huawei udržiava zadné vrátka do telekomunikačných sietí po celom svete.
Správa prichádza po rokoch stupňujúcich sa sankcií proti firme – vrátane výkonného príkazu v máji, ktorý zakázal americkým firmám udeľovať licenciu od Huaweiu –ale zdôvodnenia týchto sankcií zostali nejasné a zahalené utajením. Úradníci sa teraz konkretizujú a tvrdia, že čínsky výrobca hardvéru udržiava zadné vrátka do niektorých sietí, ktoré buduje, a to už v roku 2009, keď sa predávalo zariadenie 4G predávané v roku 2009. Nie sú k dispozícii nijaké tvrdé dôkazy o jeho schopnosti, ale tvrdenia sú špecifickejšie ako kedykoľvek predtým, a teraz pochádzajú od niektorých popredných predstaviteľov národnej bezpečnosti krajiny.Huawei mobil.jpg
„Máme dôkazy o tom, že HW má schopnosť tajne pristupovať k citlivým a osobným informáciám v systémoch, ktoré uchováva a predáva po celom svete,“ uviedol v National Security.
Neexistuje žiadny náznak toho, či sa táto schopnosť skutočne využila, hoci úradníci oznámili, že telekomunikačné firmy, ktoré nakupujú vybavenie od HW, nepoznajú úroveň prístupu spoločnosti.
„Dôrazne popierame obvinenie, že si zachovávame akúkoľvek takúto schopnosť,“ uviedol Purdy, „Takisto popierame, že sme k informáciám o zákazníkoch alebo údajoch o zákazníkoch niekedy pristupovali nesprávne.“Security nadpis.jpg
Nové vyhlásenia v USA prichádzajú po prekvapujúcom rozhodnutí Spojeného kráľovstva, ktorá firme HW umožnilo dodávať do sietí tejto krajiny zariadenie, ktoré nie je súčasťou zariadenia. USA silno lobovalo proti začleneniu HW do príprav 5G, ale nakoniec nedokázali presvedčiť krajinu, aby úplne vylúčila dodávateľa.
Nie je jasné, ako na tieto obvinenia reagujú iné krajiny, ale HW tvrdí, že nové nároky nie sú prekvapujúce vzhľadom na zvyšujúci sa tlak v poslednom roku.