Architektonické štúdio Searl Lamaster Howe použilo spálený céder a bridlicu na vytvorenie krásne prírodného dovolenkového domu pre pár v Chicagu.
Klienti strávili roky hľadaním dokonalej nehnuteľnosti na výstavbu víkendového domu. Rozhodli sa o zalesnenom pozemku asi dve hodiny jazdy východne od mesta v Michigane, ktoré leží na okraji prírodnej rezervácie nazývanej Lawless Park.Nádherná príroda
Pár si najal chicagské štúdio Searl Lamaster Howe na vytvorenie moderného ústupu s vysokou úrovňou transparentnosti a remeselnosti.
Klienti tiež túžili po dome, ktorý by im pomohol spomaliť a cítiť pokoj.
Lawless Retreat je navrhnutý ako tiché, priamočiare obydlie, ktoré je zastrčené do lesa. Dom je zhruba v tvare písmena T s plochou strechou a jeho celková plocha je 2 225 metrov štvorcových.
„Aj keď je priestor priestranný, dom je dosť kompaktný a nezostáva ani štvorcový palec nevyužitého priestoru,“ uviedlo štúdio.
Dom je posadený na hrebeni a je obklopený baldachýnom listov. V zime, keď padajú lístie, majú klienti k dispozícii výhľady do údolia dole.
Dizajn projektu ovplyvnili environmentálne záujmy. Pasívne prvky, ako napríklad rozsiahle zasklenie a široké previsy striech, pomáhajú pri vykurovaní a chladení, rovnako ako geotermálny systém. Dom bol starostlivo umiestnený tak, aby nepoškodili zrelé stromy.
Exteriér je zabalený do odolných materiálov, ako je spálený céder a cementová lepenka na obklady. Tmavé odtiene sú určené na to, aby obyvateľom pomohli v druhej etape „bujnej zmesi javora, duba, cédrového dreva, osiky a jaseňa, ktoré obklopujú miesto“.Ilustrácia prírody
Dom je vstupný na sever, kde architekti umiestnili prednú verandu. Po vstupe jeden prechádza spálňou a pohybuje sa smerom k otvorenej kuchyni, jedálenskému priestoru a obývacej izbe.
„Dvojica trámov z lepeného lamela, ktoré bežia po celom dome, posilňuje pocit pohybu a poriadku, pretože vnútorná podlažná úroveň terasy klesá,“ uviedol tím.