Na postavenie akejkoľvek budovy potrebujete hlavne naozaj dobrý a silný podklad, t.j. základy. Bez nich to jednoducho nejde, a aj malá odchýlka či nepresnosť môže spôsobiť nestabilitu celého projektu. V dnešnej dobe máme nespočetne veľa rôznych možností ako takémuto nebezpečenstvu predísť. Jedným z nich sú modernejšie verzie dávnych techník a v poslednej dobe rozmáhajúce sa skrutky do zeme.chata v horách.jpg
Ide o veľmi rýchli proces zavŕtania odolných jednoliatych hranolov z dreva, ocele alebo podobného materiálu, hlboko do zemského povrchu, ktorý s tou správnou spoločnosťou zaberie sotva jeden deň, čo je oproti zvyčajnej dobe, počas ktorej treba často dlho len tak čakať (napríklad pri tuhnutí betónu) veľmi rýchle. Dopredu kopať nič netreba, ťažko dostupné mieste bez prístupu vody či elektriny nie sú problém. V tom spočíva aj ich najväčšia výhoda – tam kde vám bežný stavitelia pravdepodobne povedia, že sa nič postaviť nedá, prídu na pomoc špeciálne vrtáky a odborníci, ktorí už s takýmito prípadmi majú skúsenosti. Problémom nie je ani počasie. Zároveň je to jeden z najlacnejších spôsobov, keďže sa netreba starať o odvoz hliny, betón, pričom nestráca nič zo svojej kvality.
Na vzniknuté podporné piliere sa potom postupne stavia zvyšok domu a to už približne rovnako ako pri obyčajnej výstavbe. Úplne na spodku sa vytvorí malý voľný priestor, ktorý väčšina vlastníkov používa ako nenápadný úložný priestor, ak sa pracuje na kopci alebo strmom úseku, bude o niečo zreteľnejší a väčší.drevený klád.jpg
O pevné držanie celého kolosu sa skutočne netreba báť. Spoľahlivosť je zaručená, niektoré krajiny už dokonca niekoľko rokov podporujú práve takýto typ základov pre domovy. Minimálna trvanlivosť vrutov je asi 50 rokov, ich tvary a typy sú rôzne, dokonca si ich môžete dať pripraviť na mieru. Hoci zvyčajne ide o mechanickú prácu strojov, v niektorých prípadoch dochádza k ručnému vŕtaniu, no výsledok je ten istý, aspoň čo sa týka nosnosti, malý rozdiel môže byť v rovnosti.
Najčastejšie sú takto vstavané drevodomy, ktoré sú nie len ohromujúco pekné na pohľad zvonka, ale aj konštrukčne zvnútra. Pomocou takýchto do zemi vtlačených kolíkov sa robia aj masívnejšie ploty, chatky a terasy.