Spojené štáty sa usilujú zhromaždiť európsku podporu pre konkurentov spoločnosti Huawei po sklamaní vo Washingtone nad rozhodnutím Británie používať zariadenie 5G vyrobené čínskou firmou.
Americkí predstavitelia na globálnej bezpečnostnej konferencii v Nemecku tento týždeň vyzvali vlády a vedúcich pracovníkov v podnikaní, aby vybudovali ekosystém „priemyselných šampiónov“, ktorý môže poskytnúť alternatívy spoločnosti Huawei, najväčšieho výrobcu mobilných sieťových zariadení na svete.
Predchádzajúce snahy USA presvedčiť spojencov, aby zakázali čínskej spoločnosti ich siete, sa primárne zamerali na varovania, že Čína by mohla použiť jej vybavenie na špionáž.Huawei mobil.jpg
HW opakovane a prudko poprel obvinenia zo špionáže. Čínsky minister Wang Yi piatok povedal agentúre The Guardian, že neexistujú dôveryhodné dôkazy o tom, že HW predstavuje hrozbu pre bezpečnosť USA.
Minister obrany USA Esper v sobotu na konferencii o bezpečnosti v Mníchove povedal, že Washington už spolupracuje s dodávateľmi na vývoji a testovaní nových technológií 5G.
„Podporujeme spojenecké a americké technologické spoločnosti, aby vyvíjali alternatívne riešenia 5G a spolu s nimi pracujeme na testovaní týchto technológií na našich vojenských základniach, keď hovoríme,“ uviedol Esper.
Spojené štáty v posledných rokoch využili významné udalosti, aby zvýšili obavy o bezpečnosť zariadenia HW. Varujú, že spojenci, ktorí ho používajú vo svojich sieťach, riskujú, že budú odrezaní od cenných zdrojov zdieľania spravodajských informácií.Amazon ilustrácia.jpg
Úradníci v Mníchove zopakovali tieto obavy, ale tiež upozornili na jemnejší tón a zdôraznili potrebu spolupráce s konkurentmi spoločnosti HW s cieľom podporiť ich postavenie na trhu. Zastavili sa však s podrobnosťou akýchkoľvek konkrétnych plánov alebo opatrení.
Poradca Bieleho domu Robert Blair povedal novinárom, že USA už spolupracujú so škandinávskymi dodávateľmi Nokia a Ericsson, ako aj s kórejským Samsungom a ďalšími menšími firmami.