Tak ako každý rok, aj tento bol k vám Ježiško štedrý až až. Časy kedy ste dostávali tak akurát ponožky a pletený sveter od starých rodičov sú dávno preč. Dnes už letia úplne iné darčeky. Nie je ničím výnimočným ak na Vianoce pod stromček dostanete chytré hodinky či nový mobil. Výnimkou nieje ani nové herné železo ako sa vraví. No ak aj nepatríte práve k zanieteným hráčom herných titulov na PC a napriek tomu ste jeden pod stromček dostali. Niektoré veci by ste mali vedieť. No hneď na začiatok vás ale chceme upozorniť, že nebudeme brať ohľad medzi klasickým stolným počítačom a Notebook-om. Z pohľadu softvérového vybavenia tu až taký rozdiel nieje.Nové železo od Ježiška.jpg
 
Dbajte na plnú licenciu
 
Ak nepatríte k počítačovo zdatným užívateľom, nebudete asi trvať na zariadení bez operačného systému. V našich končinách je štandardom operačný systém rodiny Windows. Presnejšie sa tu bavíme o MS Windows 10. konkrétna verzia už závisí od toho na čo ju budete využívať. Hlavne sa nedajte oklamať rôznymi dočasnými licenciami. To že nepatríte medzi počítačových mágov ešte neznamená že si nezaslúžite plnú verziu zo všetkým čo k tomu patrí.
 
Všetko je na internete
 
Doba kedy bol jediný zdroj softvéru tak akurát CD, neskôr DVD disk priložený k odbornému časopisu je dávno preč. Mladším ročníkom to musí pripadať ako … no vlastne to ani nejde opísať. Našťastie je to dávno preč, a dnes sa dá všetko nájsť na internete. Preto kvalitný internetový prehliadač je na nezaplatenie. Nemali by ste sa preto spoliehať na pred inštalovaný Internet Explorer či Edge. Istotne na základný prehľad toho čo sa deje na sieti stačia. Ale je rok 2020, a tak by tomu malo vyzerať surfovanie na internete.
 
Nezabúdajte na bezpečnosť
 
V neposlednom rade by ste nemali zabúdať na inštaláciu kvalitného antivírusového programu. Samotný Windows Defender je fajn. No treba brať do úvahy že nie všetky programy čo používate majú legálny pôvod. Veľa sa o tom nehovorí ale je to tak. A práve spomínaný Defender vám bude skôr na obtiaž a tak či sa vám to páči alebo nie. Budete musieť nastaviť ochranu na minimum a bude vám k ničomu. V tomto prípade by ste mali pouvažovať o nejakom komplexnom ale hlavne nezávislom programe. A kľudne môže byť aj voľne dostupný. Častokrát sa v základnej verzií vyrovnajú svojím plateným kolegom.Deti za Notebook-om.jpg
 
 
Pár slov na záver
 
 Ako ste si všimli preskočili sme rôzne audio a video prehrávače. No doba kedy ste mali všetko uložené na harddisk-u je dávno preč a všetko beží po sieti. V tomto prípade vám skutočne stačí to čo vám poskytuje daný operačný systém.