Aktuálne sa už aj bežný počítačový laik v dôsledku šíriacich sa správ dozvedel o tom, že v roku 2020 oficiálne končí podpora operačného systému Windows 7. Konkrétnejším dátumom je, respektíve bol 14. Január 2020.
Je ale na mieste priznať, že išlo o jednu z najpopulárnejších verzií OS od fMicrosoftu. Akoby si mnohí užívatelia ani nechceli uvedomiť, že legendárna „sedmička“ vyšla už v roku 2009 a nemálo ľudí ju prakticky používalo dodnes, čiže 10 alebo necelých 11 rokov. Systém si spoľahlivo poradil s viacerými potrebnými úkonmi, kancelárskou prácou, ale obľúbený bol najmä u „gamerov“, čiže hráčov počítačových hier. Dôvodom je alebo skôr bola jeho výborná kompatibilita s novými, ale i o niečo staršími PC hrami, pričom v tomto smere má naopak najnovší Windows 10 občasné problémy.Kostilvec sedí za počítačom.jpg
Pomerne známou zaujímavosťou je fakt, že populárny Windows 7 bol vlastne vylepšenou verziou a oficiálnym nástupcom kritizovanej Visty. Prakticky je postavený na jej základoch, no doladil viaceré detaily ku konečnej spokojnosti svojich užívateľov. Vyšiel len po cca 2 rokoch od vydania operačného systému Windows Vista, aby tento „nechcený“ produkt zachránil a Microsoftu priniesol stabilnejšiu perspektívu z hľadiska záujemcov. Fakt, že bol populárny 10 rokov hovorí sám za seba a je možné, že ak by nekončila jeho podpora, bol by v nemalej miere využívaní ešte niekoľko ďalších rokov.Laptopy, notebooky, kamaráti v parku.jpg
V súčasnosti zatiaľ vieme, že pre Windows 7 bude ešte chvíľu existovať tzv predĺžená podpora, no za ňu si bude nutné priplatiť. V opačnom prípade zostáva operačný systém vystavený bezpečnostným rizikám, bez aktualizácií a postupne takisto zostane nekompatibilný s novými aplikáciami.

  • Aj napriek tomu však ešte vývojári tretích strán budú vyrábať softvér aj pre tento OS, avšak životnosť tohto plánu je otázna, s najväčšou pravdepodobnosť krátkodobá.