Ak máte dom, predpokladám, že ste mysleli na jeho poistenie. Myslel som na to aj ja, no v časoch, kedy sa poistka uzatvárala, som nebol veľmi zbehlý v pojmoch, ktorým druhom zmluvy si poisťujem dom, ktorým vybavenie a tak ďalej. Tejto chybe sa vyhnite aj vy. V nasledujúcom článku vám v krátkosti vysvetlím, ako „ochrániť“ vašu elektroinštaláciu, respektíve, na čo si dať pozor pri poisťovaní domu, aby sa vyplatenie prípadnej škody vzťahovalo aj na samotné elektrické rozvody.

Káble elektrickej siete

Poistite si nehnuteľnosť aj domácnosť
Keď si poisťujete váš dom alebo byt, existujú dva druhy poistky. Teda, existuje toho viac, no tieto dva sú akési základné. Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na všetko, čo je súčasťou domu. V poisťovni, ale aj v rôznych článkoch, ktoré si prečítate na internete, to ľudia vysvetľujú tak, že súčasťou nehnuteľnosti je všetko, čo by z domu nevypadlo, ak by ste ho otočili hore http://bandzone.cz/prvnihore nohami. Všetko, čo by z neho vypadlo je domácnosť, preto ak si chcete poistiť aj nábytok či koberce, musíte si vybrať aj poistenie domácnosti.

Elektroinštalácia rodinného domuteda logicky patrí k nehnuteľnosti. Ak si poistíte len domácnosť, ako som to urobil ja, pri prípadných poruchách na elektrine nezískate žiadnu náhradu škody od poisťovne.

Zasvietená žiarovka na sivom pozadí

Prečo si poistiť aj elektrinu
Nakoniec ešte v krátkosti vysvetlím, prečo riešim práve elektrinu. Asi pred rokom sa stala taká menšia katastrofa, pri búrke nám udrel blesk neďaleko domu a zasiahol logicky aj elektrické rozvody. V podstate išlo o najväčšiu, respektíve, možno i jedinú väčšiu škodu. Keďže som bol presvedčený, že elektrina súvisí s mojou poistkou, verdikt poisťovne ma celkom dosť zaskočil. Na to, aby mi mohli vyplatiť túto škodu, by som musel mať poistenú nehnuteľnosť. No, a o elektrine hovorím aj preto, že jej výmena nie je lacným špásom, a to teda vôbec. Na škodu nie je ani to, ak si pri uzatváraní zmluvy dôkladne zistíte, či sa vaša poistka vzťahuje určite aj na elektroinštaláciu.