Pes je najlepším priateľom človeka. Tento výrok spomenie nejeden milujúci majiteľ štvornohého chlpáčika. Okrem toho, že jeho veľké oči a malé jemné packy vyzerajú veľmi rozkošne, ich povaha vie byť často naozaj okúzľujúca. Každý z nich sa niečím odlišuje, pri ich výbere však dbáme hlavne na ich vzhľad, vek a veľkosť v dospelosti.

pejsek.jpg

Pár tipov
Mnoho ľudí na psoch zarába neuveriteľné peniaze. Tým nechcem povedať, že je to zlý nápad, no takéto množiarne bývajú často preplnené psíkmi – šteňatá, ktoré sa nepredajú sú odsúdené na smrť. Je lepšie podporiť nejaký útulok, v ktorom sa psíky cítia veľmi osamelo a zúfalo každý deň čakajú na vyslobodenie. Majú tam síce potrebnú starostlivosť čo sa týka žrádla, vody a miesta na spanie, no mnohí trpia nedostatkom lásky. Je preto veľkým darom zobrať si psíča z útulku – dobrý skutok býva vždy odmenený.

Rasa psa záleží od majiteľa a jeho príbytku. Domov pre huskyho predsa nemôže byť jednoizbový panelák! Jeho výbeh by mal byť dostatočný – pekná záhradka, búda a dom, v ktorom si počas chladnej noci oddýchne. Malému psíkovi postačí aj panelák, pretože sú to menej aktívne psy. Stačí mu v podstate pelech, jedlo, voda a milujúci majiteľ, ktorý sa s ním pohrá každý deň. Je nutné zohľadňovať ich veľkosť a aj rasu, ktorá býva niekedy rozhodujúca pri malom dieťati – predíde sa tak možným úrazom.

labrador.jpg

Starostlivosť o psa je náročná
Nie je to až tak úplne pravda. Ak človek má ku zvieratkám blízko a doma má to svoje, neexistuje prípad, ktorý by svojho psíka nemiloval. Nájdu sa aj zlí ľudia, ktorí by si ich vernosť nezaslúžili, no prevláda našťastie väčšina tých dobrých. Psík potrebuje k životu len málo – základná starostlivosť, pravidelné návštevy veterinárneho lekára a v neposlednom rade jeho pán. Otázkou je len to, či mu dokážete venovať toľko času, koľko si za jeho úprimnú lásku zaslúži.