Ak si udržiavate prehľad o herných novinkách, určite ste už videli najnovší gameplay trailer o hre NBA 2k20. Zaslúžene, má niekoľko tisíc dislikeov na platforme Youtube.
V trailery totiž môžete veľmi jasne vidieť, prečo. Akoby nestačilo, že posledné mesiace sa herní vydavateľskí giganti snažia vykrútiť z obvinení, že ich extrémne praktiky získavania peňazí zo svojich hier. Stále častejšie sa objavujú prípady, kedy deti vyprázdnili bankové účty svojim rodičom alebo o hráčoch, ktorí utratili tisíce dolárov na mikrotransakciách. A práve tieto mikrotransakcie sú koreňom celého problému.joystick, konzola, hry.jpg
Vydavateľstvá milujú znemožniť hráčom prístup ku všetkým súčastiam hry zadarmo, aj napriek tomu, že si už zaplatili približne 60 eur za hru. Prečo ešte nechcieť viac peňazí? Vrcholový manažment si položí presne túto otázku a natlačia do vášho postupu povinnosť zaplatiť ešte nejaké tie peniažky. Chcete sa hrať ďalej, ale nemáte dostatok „energie“, aby ste mohli ísť na ďalšiu úroveň? Odpoveď je jednoduchá. Kúpte si ju za pár drobných. NBA séria bola vždy známa pre nekalé praktiky, ktoré z ľudí doslova vydierali peniaze. Naposledy tu bola aj kauza, že predtým, než sa spustil váš zápas s protihráčom (keďže ide o „basketbalovú“ hru), ste museli najprv pretrpieť aj minútové reklamy, ktoré sa nedali preskočiť.kasíno, gambling, hazard.jpg
Najnovší trailer však vrazil spoločnosti klinec do rakvy. Je očividné, že toto pokračovanie nemá takmer nič spoločné s basketbalom. Väčšina záberov poukazuje totiž na možnosti získania hráčov do svojho tímu. Avšak nie normálnym odomknutím cez hranie alebo nejaký pokrok. Nie. Na čo vám padne zrak je to, že najprv si musíte kúpiť hernú menu a tú následne vhodíte do hazardného automatu, odkiaľ, ak, samozrejme, vytočíte všetky tri ikonky rovnaké ako v kasínach, získate tých najlepších basketbalistov.
Je toto v poriadku? Absolútne nie. Čo však poburuje ešte viac je to, že táto hra je považovaná za hru pre deti od troch rokov! Kým napríklad hra Pokémon, kde nič takéto neexistuje, má hodnotenie 12+, táto napodobenina gamblingu má hodnotenie 3+. Deti v dnešnej dobe sú, bohužiaľ, dosť všímavé, čo sa týka týchto vecí. Ak raz uvidia, ako im chcete dať darček v podobe mikrotransakcie, prečo veríte, že to nepochopia a nezopakujú?
Rodičia, ktorí sa v tomto hernom svete nevyznajú, môžu prísť o všetky peniaze na účtoch, pretože deti ich vyprázdnili. Pod zámienkou toho, že v ich obľúbenej zábavke neexistuje pojem „dolár, euro, libra“ a podobne, ale skôr „mince, dukátiky, diamanty“, neuvedomujú si, že obchodujú so skutočnými peniazmi a nie virtuálnymi.
Ak nechcete teda, aby vaše deti sa stali závislými na takejto odpornej praktike vydavateľstva 2K Sports, radšej im túto hru ani nikdy nekupujte.