Stalo sa vám už niekedy, že ste čakali niečo úplne iné ako sa vám nakoniec dostalo? Hoci takáto situácia býva väčšinou skôr nepríjemná, existujú aj tie lepšie výnimky. A o niektorých hrách platí to isté. Na prvý pohľad milé, obyčajné zábavky na skrátenie dlhej chvíle, sa môžu po pár minútach hrania zmeniť na akčné, strašidelné, seriózne záťahy. Jedná sa zväčša o RPG a plošinovky, tak ak ste fanúšikom tohto žánru, určite vás zaujmú.herný ovládač.jpg
UNDERTALE
Začneme zľahka, Príbehom z podzemia. Už takmer klasika z roku 2015, ktorá si získala srdcia mnohých. Priateľská grafika pripomínajúca obdobie 80-tych rokov a ohromujúca, tak trochu elektronická, hudba, ktorá sa k nej viac ako len hodí. Vôbec nevyzerá ako niečo čo by mohlo pôsobiť nepríjemne. A tak trocha je to aj pravda, nejde totižto vyslovene o horor. Autor Toby Fox si však dal záležať na hlbokej, často nie najveselšej histórii príbehu, ktorá má svoje momenty, pri ktorých vám prejde mráz po chrbte. Úroveň hrôzy je rôzna, veľmi záleží na vašich rozhodnutiach a na tom akým štýlom budete postupovať. Určite však čas strávený nad UNDERTALE neoľutujete.
Doki Doki Literature Club
A tu už sa dostávame k tomu skutočnému adrenalínu. Literárny klub, pozostávajúci zo štyroch roztomilých, kreslených dievčat, kde sa budete snažiť zblížiť s jednou z nich. Na vzhľade, dokonca v popise, nie je nič podozrivé, čo by vám mohlo naznačiť nejaký desivý dej. Až kým sa nedostanete k záveru, kde je napísané, že nie je pre deti a ľudí ktorý sa ľahko znepokoja, a nepozriete si žánre do ktorých patrí: psychologický a grafický horor. Ak je niečo tak perfektne nepredvídateľné a plné prekvapení, je to DDLC. Najskôr je všetko normálne, no postupne vám začne dochádzať, že niečo nie je tak úplne v poriadku. Krátko na to sa príbeh otočí o 180° a… to už necháme na vás aby ste zistili. Tento „Klub“ je dostupný zadarmo. obrázok z pixlov.png
Eversion
No a na záver jedna vyslovene pixelová hra (zároveň najstaršia zo zoznamu). Farebnosť a celkovo pozitívne vlny, ktorými priam srší, je absolútnym protikladom toho, čím skutočne je. Táto šťastná fasáda sa totižto rýchlo rozpadáva ako napredujete, a mení klasické, logicky zamerané levely na hrôzostrašné, krvavé scény. Pravdepodobne by ste nemali počúvať radu vývojára, ktorý videohru humorne odporúča hrať v noci osamote, keďže jumpscary tu nie sú žiadnou raritou.
Tak ako? Objavili ste svoje budúce rozptýlenie, so štipkou zvýšenej srdcovej frekvencie? Ak sa však rýchlo zľaknete, a nie je vám to príjemné, mali by ste sa týmto sympaticky pôsobiacim zábavkám radšej vyhnúť.