Zvieratkám je veľké teplo v lete rovnako tak, ako aj nám ľuďom, preto ak im chceme aspoň trochu dopomôcť, môžeme svojich domácich maznáčikov z času na čas (ak sa nechajú) trochu ovlažiť vodou z hadice, alebo nejakým podobným spôsobom. Vyskúšať môžete napríklad aj vodnú pištoľ, ktorú bude zviera možno vnímať skôr ako hru, než ako útok.

sucho.jpg

Zvieratá sa dokážu prehriať a dehydratovať rovnako tak, ako aj my. Niektoré síce majú k tomu väčší sklon, a iné zasa menší, ale vo všeobecnosti platí, že teplo pôsobí na nás všetkých veľmi podobne, ba priam až rovnako. Potrebujeme veľa vody, tráviť čo najviac času v tieni, alebo aspoň nosiť čapicu, aby sme sa vyhli úpalu. Práve preto, že zvieratká čapice nenosia, musíme im k tomu, aby prežili leto bez ujmy na zdraví pomôcť my. Ako? Napríklad v Národnej Slovenskej ZOO v Bojniciach sa o zvieratká starajú napríklad tak, že dávajú orangutanom, medveďom či paviánom mrazené ovocie v podobe zmrzliny. Zvieratká takýto ovocný nanuk veľmi osvieži.

tygr.jpg

Ďalej tie, ktoré majú vo výbehoch vodu sa môžu osviežiť aj takým prirodzeným spôsobom. Menšie zvieratká, ako napríklad najrôznejšie druhy vtákov, morčatá či napríklad králiky sú oveľa náchylnejšie na prehriatie a práve pre im ošetrovatelia vodu pravidelne menia. Nie len preto, aby ju mali stále čerstvú a pitnú, ale aj preto, aby sa v nej nemnožili baktérie.
Dá sa však povedať, že zvieratá sú dokonale prispôsobené akýmkoľvek podmienkam, vedia sa teda vo väčšine prípadov o seba postarať aj samy. Napríklad plazy, ktoré si držia neustále rovnakú telesnú teplotu majú takmer postarané, lenže tá s viaže na tú vonkajšiu a preto sa musia pohybovať skôr v tieni. Zvieratá tiež zhadzujú hrubú zimnú srsť, ovievajú sa svojimi ušami, alebo napríklad slony využívajú svoj chobot ako hadicu, aby samé seba ovlažili a bolo im lepšie.